Avrupa Birliği üye ülkesi olan Slovakya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize uygulaması bulunmaktadır. Slovakya'ya gidecek Türk vatandaşları için konsolosluğumuzdan vize temini sağlanmamakta olup, vize ihtiyacı olan Türk vatandaşlarının Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine ve İstanbul Başkonsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir. Slovakya ve tüm Avrupa ülkerine giriş için gerekli schengen vizesi için gerekli başvuru evrakları, vize türlerine göre aşağıda listelenmektedir. İçerik bilgilendirici amaçlı olup, detaylı ve en güncel bilgiye Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu makamından ulaşılabilisiniz.

Konsolosluğumuz Slovak vatandaşları için kayıp seyahat belgesi yeniden düzenlenmektedir.

VİZE

Resmi pasaport hamili Türk vatandaşları, Slovakya'ya yapacakları üç aya kadar ikamet süreli turistik seyahatlerinde vize muafiyetine sahiptirler.

Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Slovakya'ya seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir.

Sınırda vize itası uygulaması yoktur.

21.12.2007 tarihinde kara sınırları bakımından Schengen bölgesine katılan Slovakya'nın 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana Schengen vizesi ita etmeye başlaması ile Türk vatandaşlarına uygulanan vize prosedürü Schengen çerçevesinde daha sıkı bir görünüm arzetmeye başlamıştır.

Slovakya'nın benimsediği vize rejimine göre umuma mahsus pasaport hamili yabancılara verilen kısa süreli vizenin toplam süresinin bir yarıyılda 90 günü geçmemesi öngörülmektedir.

Türkieye'deki Slovak temsilcilikleri, Schengen vizesi için 60 Euro vize harcı tahsil etmektedir. Sözkonusu harç, vize başvuru ücreti niteliğinde olup, vize verilmediği takdirde iade edilmemektedir.

SEYAHAT HALİNDE REFAKATE KAYITLI ÇOCUKLAR

Slovakya'da Yabancıların İkameti Hakkında Kanun uyarınca, anne veya babasının pasaportunun refakat hanesine kayıtlı 16 yaşından küçük çocuklar, ancak pasaport sahibinin refakatinde olmaları kaydıyla sınırlardan geçiş yapabilmektedir. Buna ilaveten, refakatteki çocuk için pasaporta ayrı vize tatbik edilmiş olması şartı aranmaktadır.

Veriler bilgilendirici amaçlıdır. Güncel vize bilgilerine Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğundan ulaşabilirsiniz.

Copright © 2012 Slovakya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu. Her Hakkı Saklıdır. Powered by CELSUS Pazarlama İletişimi Hizmetleri