• Resmi Adı : Slovakya Cumhuriyeti
 • Yönetim Şekli : Parlamenter Cumhuriyet
 • Bağımsızlık Tarihi: 1 Ocak 1993
 • Devlet Başkan: Ivan Gašparovič
 • Başbakan: Robert Fico
 1. Başkent : Bratislava
 2. Resmi Dil : Slovakça
 3. Yüzölçümü : 49.035 km2
 4. Nüfus : 5.379.455
 5. Etnik Yapı: Slovak %85,8; Macar %9,7; Roman % 1,7; Çek %0,8; Diğer %2

Slovakya, bir Orta Avrupa ülkesidir. Yüzölçümü 49.035 km2 dir. Soğuk savaşın sona ermesi ve Batı ve Doğu Bloklarının birleşmesiyle Avrupa'nın merkezinde bir konum kazanmıştır. Slovakya'nın batıda Avusturya ve Çek Cumhuriyeti, kuzeyde Çek Cumhuriyeti ve Polonya, doğuda Ukrayna ve güneyde Macaristan ile sınırı bulunmaktadır. En uzun sınırı Macaristan (515 km) en kısa sınırı Ukrayna (90 km) iledir. Başkent Bratislava ülkenin batısında, Tuna nehri kıyısında yerleşik olup, Viyana'ya yaklaşık 60 km, Budapeşte'ye 200 km ve Prag'a 330 km. uzaklıktadır.

Dağlık bir yapıya sahip olan Slovakya'da Karpat dağları ülkenin hemen tamamının kuzey kesimini kaplamaktadır. Bunların arasında yüksek zirveleriyle ülkenin önemli kayak merkezlerine ev sahipliği yapan Tatra Dağları önemli yer tutmaktadır.

Slovakya'da Tuna Nehri'nin haricinde önemli sayılabilecek akarsular Vah ve Hron nehirleridir.

Başlıca önemli şehirleri Bratislava, Kosice, Trnava, Presav, Zilina, Nitra ve Banksa Bystrica olan, ülkede karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Orta Avrupa iklim kuşağında bulunan Slovakya, yazları sıcak ve nemli, kışları ise soğuk ve bol yağışlıdır.Slovakya'da ortalama sıcaklık yaz aylarında 20, kış aylarında ise 0 derece civarındadır. Sıcaklık yaz aylarında 35 dereceye kadar yükselebilmekte, en soğuk aylar olan Ocak ve Şubat'ta ise -5 ile -10 dereceye kadar düşebilmektedir.

Büyük çoğunluğu Hristiyan inancı mensuplarından oluşan toplumun, %68,9'ini Katolikler ,%10,8'ini Protestanlar , %4,1'ini Yunan Katolikler ve %16,2'ini diğer inanç mensupları oluşturmaktadır.

Slovakyanın siyasi yaşamındaki önemli partiler ise şunlardır; İktidar partileri: Slovak Hıristiyan Demokrat Birliği (SDKU); Özgürlük ve Dayanışma Partisi (SaS); Hıristiyan Demokratik Hareketi (KDH); Most-Hid (Köprü) Partisi Muhalefet partileri: SMER (Yön) Partisi; Slovak Ulusal Partisi (SNS) Parlamento dışındaki partiler: Slovakya Demokratik Hareketi (HZDS); Macar Koalisyonu Partisi (SMK).

Slovakya'nın uluslarası alanda üyesi Olduğu Uluslararası Kuruluşlar, Avustralya Grubu, BIS, BSEC (gözlemci), CBSS (gözlemci), CE, CEI, CERN, EAPC, EBRD, EIB, EMU, EU, FAO, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICRM, IDA, IEA, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO, IMSO, Interpol, IOC, IOM, IPU, ISO, ITU, ITUC, MIGA, NATO, NEA, NSG, OAS (gözlemci), OECD, OIF (gözlemci), OPCW, OSCE, PCA, Schengen Antlaşması, SECI (gözlemci), UN, UNCTAD, UNESCO, UNFICYP, UNIDO, UNTSO, UNWTO, UPU, WCO, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WTO, ZC'dir.

Slovakya Cumhuriyeti'nin resmi tatil günleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Cumhuriyet Bayramı: 1 Ocak
 • Epiphany (Acı Su Yortusu): 6 Ocak
 • Paskalya: Her yıl değişmektedir.
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • İkinci Dünya Savaşının Sonu: 8 Mayıs
 • Aziz Cyril ve Aziz Methodious Günü: 5 Temmuz
 1. Slovak Ulusunun Yükseliş Günü: 29 Ağustos
 2. Anayasa Günü: 1 Eylül
 3. Kutsal Meryem'in Yedi Acısının Günü: 15 Eylül
 4. Azizler Günü: 1 Kasım
 5. Noel: 24-26 Aralık
 6. Aziz Stephen's Günü: 26 Aralık

Copright © 2012 Slovakya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu. Her Hakkı Saklıdır. Powered by CELSUS Pazarlama İletişimi Hizmetleri