Yol Güzergahı

Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ülkemize karayolundan seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Slovakya'dan geçecek şekilde kullanabilecekleri transit güzergah şöyledir:

Berlin –Prag-Bratislava-İstanbul güzergahı: Berlin-Prag-Bratislava-Budapeşte-Szeged-Subotica-Novi Sad-Belgrad- Niş-Sofya – Edirne –İstanbul.

SIS Sistemi

Schengen bölgesine girişlerin güvenliği amacıyla, Schengen Bilgi Sistemi (Schengen Information System-SIS) 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Schengen rejimi sınır ülkesi olması nedeniyle Slovakya'da da uygulamaya konulmuştur. Bu nedenle, daha önce Schengen bölgesine girişi herhangi bir şekilde engellenmiş olan vatandaşlarımızın isimleri veya araç kayıtları 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Slovak sınır girişlerinde sorgulama sırasında ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir mağduriyetin meydana gelmemesi için daha önce bu bölgeye girişi engellenmiş olan vatandaşlarımızın, durumlarını ülkemizdeki Slovakya temsilcilikleri aracılığıyla düzeltmedikleri sürece, Slovakya'ya bundan böyle giremeyeceklerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Otoyol Ücretleri

Şehirlerarası yollarda sürücülerin otoyol geçiş ücreti karşılığı olarak, petrol istasyonlarından veya Slovak Otomobil Kurumu'ndan satın alabilecekleri otoyol bandrollerini araçlarının ön camında bulundurmaları zorunludur.

 • Ağırlıkları 3,5 tona kadar olan araçlar:
 • 10 günlük : 10 Euro
 • Aylık : 14 Euro
 • Yıllık : 50 Euro
 • Ağırlıkları 3,5 tonu geçen araçlar:

Sözkonusu araçlar için otoyol ücretleri, seyahat edilen mesafeye ve yolun sınıfına göre, ayrıca araçların aks (dingil) sayısı, emisyon sınıfı ve kategorilerine göre farklılık gösterdiği için seyahat öncesi konuyla ilgili olarak adresinden (Slovakça, İngilizce, Almanca, Romence, Lehçe ve Macarca) bilgi temin edilmesi gerekmektedir.

Trafik Kurallarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Slovak Cumhuriyeti'nde trafik sağdan işler. Yol ve trafik işaretleri, Avrupa genelindeki işaretlemeyle aynıdır. Sürüş sırasında ehliyet, araç ruhsatnamesi, emisyon ölçüm pulu ve araç sigorta teknik kontrol belgesi ile otoyol bandrolü bulundurulması zorunludur.

Aracın sigortalı olması zorunludur. Zararın 4.000 Euro'ya kadar olduğu bir trafik kazasına karışan sürücü, sigortadan karşılanmasını talep edebilmek için olay yerini terk etmeden polisin tutanak tutmak üzere gelmesini beklemek zorundadır.

Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanmayan kazalarda, bilahare sanığın gıyabında yapılan mahkemenin sonucu hakkında vatandaşı olduğu ülkenin ilgili makamına bilgi verilmemektedir.

Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda sanık gözaltına alınmakta, en fazla 48 saat gözaltında tutulmaktadır. Bu arada polis tarafından yapılacak soruşturmanın da tercüman yardımı ile yapılması gerekmektedir. Soruşturma akabinde ilgili mahkemenin alacağı karara uyulması zorunludur. İlgili mahkeme davanın burada ya da Türkiye'de görülmesi yönünde karar verebilmektedir. Bu durumda sürücünün ehliyetine el konulmakta ve sürücü tutuksuz yargılanmaktadır.

Gümrük

Uyuşturucu madde, silah, mermi, et ürünleri ve istisnai haller dışındaki süt ürünlerinin Slovakya'ya girişi yasaklanmış bulunmaktadır.

Yabancıların Slovakya'ya getirebilecekleri döviz miktarı kişi başına 10.000 Euro karşılığı dövizdir. Bunun üzerindeki miktarların ülkeye girişte beyan edilmesi gerekmektedir.

Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen maddeler şunlardır:

40 adet sigara (2 paket), 4 litre şarap, 1 litre sert alkollü içki, 500 gr. Kahve, aracın deposu dışında 10 litre benzin.

Yolcu beraberinde taşınabilecek özel eşya veya ticari olmayan hediye (altın ve mücevherat) değeri kişi başına 300 Euro ile sınırlı olup, sözkonusu meblağı aştığı takdirde gümrük deklarasyonu doldurmaları gerekmektedir. Yapılan gümrük kontrollerinde bu meblağın aşılması ve doğru beyanda bulunulmaması halinde ilgililer hakkında müeyyide uygulanmaktadır.

Konu hakkında aşağıda kayıtlı web adresinden ilave bilgi temin edilmesi mümkündür:

Güncel Bİlgİ İçİn Tıklayınız...

Ev hayvanları için:

Kuduz aşısı karnesi ve seyahatten en az üç ay öncesini kapsayan, Türkiye'de T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden (06020 Etlik TR-Ankara, Tel: +90.312.326.00.90 / 321.17.55, E-mail: ehh.o@etlikvet.gov.tr - etlik@vet.gov.tr) alınacak sağlık sertifikası.

Ayrıntılı ilave bilgi için: http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nocomm_third_en.htm

Trafik Şartları

Otoyol ve diğer yolların durumu iyidir.

Azami hız limiti yerleşim birimlerinde 50 km., ana yollarda 90 km., otoyollarda ve birinci sınıf yollarda 130 km.dir.

Genel Trafik Kuralları

Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. 12 yaşından küçük çocukların ve 1.50 cm'den daha kısa boylu olanların aracın ön kısmına oturması yasaktır

Yollarda, her türlü iklim koşulunda, araçların 24 saat far yakmaları, ön ve arka koltukta oturanların emniyet kemeri takmaları, çocukların 12 yaşına kadar arkada ve çocuk koltuğunda oturmaları zorunluluğu vardır.

Trafik kurallarının sürücülerce çiğnenmesi ve sürücülerin polis tarafından belirlenen trafik cezasını ödemeyi nakit yapamamaları halinde, ehliyetlerine el konularak verilen posta kuponu ile Slovakya'daki postanelere ödeme yapmalarını müteakip ehliyetleri iade edilmektedir.

Kaza durumunda, karşı tarafla anlaşmaya varılabiliyorsa dahi polis çağırılması gerekmektedir. Yaralı varsa polis ve ambulansın birlikte çağrılması gerekir.

Temsilcilik İrtibat Bilgileri ve Yararlı Telefonlar

 • T.C. Bratislava Büyükelçiliği
 • Adres:
 • Holubyho 11 811 03 Bratislava
 • Tel: (00-421-2) 544 15 504, (00-421-2) 544 15 606
 • Faks: (00-421-2) 544 13 145
 1. Önemli Telefonlar
 2. Polis imdat: 112
 3. Ambulans : 112
 4. Acil yardım : 112
 5. Yol yardımı : 112
Güncel Bİlgİ İçİn Tıklayınız...

Copright © 2012 Slovakya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu. Her Hakkı Saklıdır. Powered by CELSUS Pazarlama İletişimi Hizmetleri